8 doporučení, co dělat, když Vás ovlivňuje syndrom nezaslouženého úspěchu

8 doporučení, co dělat, když Vás ovlivňuje syndrom nezaslouženého úspěchu


Imposter fenomén/syndrom aneb nezasloužený úspěch

Máte pocit, že úspěchu jste dosáhli jen díky štěstí?

 

Tento syndrom poprvé popsala psycholožka Dr .Pauline Clance roku 1985.  Typické jsou myšlenky jako „Doteď jsem měl jenom štěstí“, „Cítím se jak podvodník“, „Na tohle místo nemám kompetence“, „Nesmím selhat“, „Bojím se, že mně někdo odhalí, že na toto místo nemám“. Vzhledem k obsahu těchto myšlenek, často při nich cítíme úzkost. Jinak řečeno Imposter syndrom, je typický tím, že máme pocit, že jsme na místě, na které nemáme kompetence a dostali jsme se tam jenom kvůli štěstí, náš úspěch je nezasloužený a bojíme se, že někdo odhalí, že jsme podvodníci. Vzhledem k tomu, že si myslíme, že doteď jsme měli jen štěstí, nemůžeme se spolehnout, že úspěch nám zaručí naše schopnosti. Z tohoto důvodu, se obáváme výsledku zkoušek na konci semestru i závěrečných. Syndrom se často se vyskytuje u osob na prestižních pracovních pozicích, ale i v prostředí prestižních škol.

 

Je těžké být šťastný, když se neustále podceňujeme, nevěříme si a bojíme se, že někdo odhalí, jací jsme ve skutečnosti neschopní. V této situaci je pochopitelné, že si člověk ani neuvědomí, že si způsobuje další psychickou bolest tím, že se podceňuje tímhle způsobem. Když však narazí na článek jako tento, může mu to pomoct, zkusit si víc všímat svých myšlenek, a tedy i s nimi něco udělat.

 

Doporučení 1: Všímejte si svých myšlenek.

V případě, že se objeví nějaká podobná výše uvedeným, zkuste si říct „Stop“ (můžete si představit značku Stop). Tuhle možnost je dobré obohatit o některé z dalších doporučení.

 

Doporučení 2: Přestaňte se srovnávat.

 Je přirozené, že se porovnáváme s někým, kdo je na tom lépe, protože nám to ukazuje, kam ještě můžeme osobně růst. V tomhle případě nás však tohle porovnávání nikam neposouvá, ale jen zbytečně frustruje. Zkuste porovnávat tzv. směrem dolů – aktivně si zkuste vzpomenout na někoho, oproti komu máte navrch.

 

Doporučení 3: Nedevalvujte svůj úspěch.

V případě, že se Vám něco podaří, oslavte to. Berte vážně ocenění. Zkuste si všímat toho, jakým způsobem jste umožnili, aby se tento úspěch stal. 

 

Doporučení 4: Napište si své úspěchy.

Večer si zapisujte 3 malé úspěchy, které se Vám v ten den podařili.

Nebo si napište seznam minimálně 20 malých úspěchů, které jste alespoň zčásti zapříčinili Vy. Např. na zkoušce byly jednoduché otázky, ale to jenom proto, že jsme věnovali dostatek času učení, aby se nám zdáli „jednoduché“.

 

Doporučení 5: Udělejte si online test.

Pokud jste zdatný/á v angličtině můžete si zkusit test, do jaké míry podléháte tomuto syndromu. Tento test vychází z výzkumu, je možné se otestovat zadarmo, bez zadávání e-mailu: „Clance Impostor Phenomenom test“ (http://impostortest.nickol.as/).

 

Doporučení 6: Naučte se, jak rozpoznat, zda trpíte Imposter syndromem. 

Například zde  a zde . Pro odborníky víc informací zde.

 

Doporučení 7: Navštivte psychologa nebo si o tom s někým promluvte.

Někdy je lepší podívat se na minulé úspěchy spolu s někým, a prozkoumat, co všechno jsme museli udělat my sami, a nebylo to jenom štěstí. Druhý člověk (ideálně odborník) nám pomůže nastavit zrcadlo, které nepřijme odpověď „bylo to jenom a jenom štěstí“. Psycholog Vám může pomoct odhalit Vaše vnitřní zdroje.