Užitečné tipy, co dělat, když se cítíte sám/sama

Užitečné tipy, co dělat, když se cítíte sám/sama


I když se dokážeme o sebe postarat, mít partnera/ku je něco, co mnohokrát chceme. Někdy trvá dlouho, než vůbec najdeme svého prvního partnera, nebo se cítíme trapně, že jsme stále někoho takového nenašli. Jindy máme za sebou víc partnerů, ale ani s jedním „jsme si nesedli“. I když je s námi všechno OK (nebo alespoň většinou jsme OK), někdy občas prostě nemáme štěstí.

Bohužel, naše nenaplněná touha mít partnera a někdy i očekávání okolí, že bychom nějakého partnera/ku měli mít, v nás začne vytvářet pochybnosti o nás samých. Začneme se ptát sami sebe „Co je se mnou zle?“, „Kde dělám chybu?“, „Kde je problém?“, „Je to mojí osobností, vzhledem nebo něčím jiným?“. Tyto myšlenky nám postupně začnou způsobovat bolest a zkreslovat náš sebeobraz negativním směrem. Začínáme o sobě pochybovat: bát se, že si nebudeme schopní někoho najít, nebudeme si schopní udržet vztah, nebo že nás znova někdo zklame.

Ještě se k tomu začnou přidávat další skutečnosti, které dotvářejí tuhle bolestnou zkušenost. Např. až překvapivě často sami nejsme „volní pro lásku“ – stále něco cítíme k ex, líbí se nám někdo, kdo je zadaný. Jindy je nemožné někoho nového a volného najít, protože jednoduše nepotkáváme nové lidi.

 

Doporučení 1: Přítel nebo psycholog

Nechť je důvod Vaší samoty jakýkoliv, tak jako při jiných emocích může pomoct popovídat si s někým blízkým nebo psychologem a nebýt na to sám.

 

Doporučení 2: Dopis

Občas může pomoct napsat dopis bez adresáta a „vypsat se“.

 

Doporučení 3: Budoucí já

Dopis od budoucího já: Můžete zkusit experiment: představte si, že uběhlo 5 let a Vy jste v budoucnosti a máte všechno, co byste chtěli a děláte, co byste chtěli. Jak se v budoucnu cítíte? Jak vypadá Váš život? Co se změnilo? Poté, co si představíte, že jste v budoucnu, zkuste si napsat dopis pro své Já ze současnosti. Nechte se překvapit, co si napíšete a jaká doporučení dostanete.

 

Doporučení 4: Nový, nové, nová ...

Dejte si šanci potkat někoho nového. Zkuste nový koníček jako workout, plavání, tanec., najděte si něco, co by Vás bavilo. Můžete zkusit využít venčení psa nebo obyčejné procházky k navázaní kontaktu. Využijte své „slabé sociální kontakty“, a choďte večer s jejich partií ven, začněte zvát ven známé a pozvěte i jejich známé. Nebo si zkuste nainstalovat Tinder a Badoo – i když je tam mnoho osob, s kterými si nemáte co říct, je to cesta, kterou si dnes mnoho lidí hledá partnera, a proto je tam i mnoho zajímavých lidí.